EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای شاخه بریدهگل آلسترومریا
گل آلسترومریا
Alstroemeria psittacina
Amaryllidaceae
خاك غني از مواد آلي
آفتابی
8-20 °c
زیاد
گل آلسترومریا

گل آلسترومریا (Peruvian lily)
بومی منطقهآمریکای جنوبی
مشخصات مورفولوژیاجزای گل این گیاه یا به صورت ساده است یا مرکب.گل آذین این گل از نوع گرزن و شاخه های آن از پایه به هم متصل هستند . رنگ زرد گلوگاه و وجود نقطه های تیره رنگ درقسمت پایین گلوگاه وگلبرگها از علائم خاص این گل است .
محیط مناسب برای رشداین گل به عنوان گل شاخه بریده ، یک گیاه گلدانی و یک گیاه تزئینی برای طراحی باغها ونماها در مناطق معتدل کاربرد دارد.
کوددهیکود دهی حداقل یکبار در هفته با کود کامل که در آب آبیاری حل می شود انجام می شود . گل آلسترومریا تمایل زیادی به نیترات نیتروژنی دارد. که این عنصر مسئول رنگ سبز تیره شاخ و برگهاست. اضافه کردن مواد غذائی به میزان کم زمانی که محیط کشت خشک شود توصیه میشود .
روش تکثیرگل آلسترومریا براحتی از طریق بذر تکثیر میشود . اگرچه روش معمول تکثیر گلهای شاخه بریده از طریق تقسیم بوته است . ریزومها با 3 یا تعداد بیشتری انشعابات رویشی در اندازه های 10-5 سانتیمتر در گلدان به پرورشدهندگان گلها فروخته میشود . تولید گیاهان یکنواخت و قد کوتاه برای استفاده در گلدان از طریق بذر - تکثیر رویشی یا کشت بافت امکان پذیر است . ریزومهای السترومریا باید در خاک سبک که بخوبی زهکش شده است کاشته شود.در مورد گلهای شاخه بریده خاکی که بعنوان بستر کشت استفاده میشود از طریق اضافه کردن موادی مثل پیت – پرلایت - شن و رسهای آهکی و ترکیبات مختلف آلی و غیر آلی اصلاح شود.
آفاتمگس سفيد، تريپس، حلزون ، کنه ها و شته
بیماریهاپوسيدگي قارچي، ريزوکتنیا ، فيتيوم و ويروس موزائيك آبیاری خاک بوسیله قارچ کشها بطور مداوم باعث کنترل قارچهای انگلی گیاهی مثل فیتیوم و بقیه موجودات خاکزاد میشود . اگر سایه انداز گیاه خیلی انبوه شود حرکت هوا و خشکی کاهش پیدا میکند و در این شرایط قارچ بوتریتیس مشکل ساز میشود.در اینحالت تنک کردن شاخه ها برای جلوگیری از این مشکل ضروری است .
مراقبت و نکات باغبانیدر زمستانهاي سرد بايد روي غده هاي در حال استراحت گياه را با يك لايه خاك پيت و يا خشك پوشاند . اگر خاک بیش از حد سنگین باشد یا برای مدت طولانی مرطوب باقی بماند ریزوم ها فاسد میشوند . خاک : داراي زهكشي خوبی باید باشد . كلروز و زردي برگها ناشی از کمبود آهن و منگنز میباشد . در طول تابستان از مالچها برای کاهش دمای خاک استفاده میشود.کنترل دمای خاک و کاربرد دوره های کوتاه مدت مه پاشی اجازه میدهد که آب داخل مالچ تبخیر شود و این کار باعث حفظ دمای پایین محیط اطراف ریزوم ها میشود . برخی گلخانه ها از اب سرد به صورت چرخشی در لوله هائی که در زیر خاک قرار دارند برای حفظ دما در محیط اطراف ریزوم استفاده میکنند . گل آلسترومریا در شرایط خشکی کم بهترین رشد را دارد.آب زیادی باعث پوسیدگی ریشه میشود.و فقط در زمان شروع رشد گیاه لازم است . وقتی گیاهان در مراحل اولیه رشد هستند تا زمانیکه شاخساره های جدید تشکیل شوند باید از آبیاری روی قسمت هوایی خودداری نمود . سقط فیزیولوژیکی گلها زمانی که میزان نور دهی بسیار پایین است اتفاق می افتد . سوختگی برگها ناشی از آلودگی فلوراید در محیطهایی با فسفر و پرلایت بالا اتفاق می افتد .
توضیحاتگل آلسترومريا در تمام طول سال گلدهي دارد .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.