EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای شاخه بریدهگل گلایل
گل گلایل
gladiolus
iridaceae
ترکیب پیت ماس
زیاد
25 – 18 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
گل گلایل

گل گلایل ( Abyssinian, Fragrant gladiolus )
بومی منطقهآفریقای مرکزی
مشخصات مورفولوژیاین گیاه دارای پیاز توپر بوده و تعداد ده گل معطر با شش گلبرگ سفیدرنگ (درپایه ارغوانی رنگ) ، در اواخر تابستان، اوایل پائیز روی گل آذین سنبله ظاهر میشوند ، برگها شمشیری و ساقه ها کمانی شکل و بسیار جذاب هستند ، حداکثر بلندی یک متر و گستردگی آن به ۱۵ سانتیمتر میرسد .
محیط مناسب برای رشدبه عنوان شاخه بریده واستفاده در فضای باز
روش تکثیرجدا کردن پیازچه ها از پیاز مادری در فصل پائیز و کاشت آنها در عمق 5 سانتیمتری خاک در فصل بهار (تکثیر گلایل از طریق پیازهای توپر در اوایل اردیبهشت ماه است و باتوجه به نوع و گونه آن، دوره کاشت تا برداشت ۵۰ تا ۷۰ روز طول می کشد، بنابراین تاریخ کاشت آن را به نحوی تنظیم می کنند تا محصول گل بتدریج به دست آید. به این ترتیب در بهار هر ۲۰ روز یکبار آن را می کارند)– کشت بذر در بهار
بیماری هاسپتوریوز گلایل ( روش درمان : سم cumanl با ترکیب 26% زیرام به مقدار 400-300 گرم در 100 لیتر آب – ترکیبات مسی مانند سم Cupravit micrblu به مقدار 3 در 1000) کپک خاکستری گلایل (روش درمان : آغشته کردن پیاز گل در محلول 1 در هزار وینکلوزولین، یک دقیقه قبل از کاشت پیاز – ضدعفونی کردن پیاز با مانب یا کاربندازیم قبل از کشت) فوزاریوز گلایول ( روش درمان : کنترل بیولوژیک توسط کشت باکتری Bacillus subtitis - ضدعفونی خاک با مانکوزب به مقدار 2 گرم درمترمربع و یا کاپتافول 2 گرم در مترمربع )
مراقبت و نکات باغبانیآبیاری مرتب باشد، ولی به رطوبت زیاد حساس است ، از طرف دیگر خشکی باعث کوتاه ماندن و کج شدن ساقه گلدهنده میشود ، تنش خشکی موجب کاهش تعداد گلچه‌ها میشود. عدم تعادل نور و دما باعث ضعیف شدن گیاه و کوتاه ماندن ساقه گلدهنده میشود . Ph خاک : 6 – 6 . 5 میبایست پیازها پیش از شروع زمستان از خاک درآورده و در مکانی خنک نگهداری نمود و اواسط بهار مجدداً در مکان مورد نظر کاشت .
دمای حداقل 7 °c
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.