EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای شاخه بریدهگل سنبل
گل سنبل
Hyacinthus orientalis
Asparagaceae
خاکبرگ و کود دامی
نور ملایم
10°c
خیلی زیاد
گل سنبل

گل سنبل ( hyacinth, Dutch hyacinth ، سنبل هلندی )
بومی منطقهمدیترانه
مشخصات مورفولوژیگل‌های سنبل خوش‌بو و جنبه زینتی دارند .دوره گلدهی آن‌ها در اوایل بهار است . به بلندی ۱۵ تا۲۰ سانتیمتر و گل های زودرس آن بشکل خوشه انتهای ساقه گوشتی معمولا از نیمه اسفند تا فروردین باز میشود و به رنگهای سفید ، قرمز ، آبی ، بنفش ، صورتی و زرد و غیره است .
محیط مناسب برای رشدبه عنوان گیاه آپارتمانی ، فضای باز وبه صورت شاخه بریده
کوددهینسبت کودی k:3/5 - N:2/5 - P:1به صورت خالص می خواهد . (گیاهان پیازی Kبیشتر می خواهند )
روش تکثیرجداکردن پیازچه های کوچک از پیاز مادری
آفات و بیماری هامهمترین آفات سنبل تریپس وشته و کنه می باشد . پوسیدگی پیاز قبل یا بعد از کاهش که عامل آن باکتری xanthomonasمی باشد که در صورت مشاهده باید کل گیاه آلوده نابود شود . بیماری باکتری دیگر در زمان گل دهی در سنبل تاثیر می گذارد وباعث پوسیدگی خفیف شده ورشد گیاه را متوقف می کند .گل آذین و برگها زرد شده ودر نهایت از بین می روند . عامل این بیماری باکتری erviniaمی باشد.
مراقبت و نکات باغبانیبهترین خاک برای پرورش سنبل باید مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم مواد پوسیده مغذی باشد . پس‌ از پايان‌ گل‌ دهي‌، بايد گلهاي‌ پـژمـرده‌ را بلافاصله‌حـذف‌ كـــرده‌ و به‌ آبيـاري‌ ادامه‌ دهيم‌ تـا بـــرگهـا مـدت‌بيشتـري‌ سبـز بمانند تا بتوانند با عمل‌ كـربن‌گيــري‌، موادغـذايي‌ را كه‌ به‌ مصــرف‌ گـل‌ دادن‌ رسيـده‌ بـود، دوبـاره‌ درپيازها ذخيــره‌ نمـاينـد. حتي‌ لازم‌ است‌ در عــرض‌ ايـن‌ مـدت‌چنـدين‌ بار با كـود شيميايي‌ محلـول‌ آبياري‌ شونـد. اما بـادقت‌ كافي‌ تا آسيبي‌ در اثــر ازدياد مـواد غـذايي‌ در آنهـاايجاد نشود . نوردهی : سنبل از لحاظ عکس العمل به فتو پریودو برای گل دهی یک گیاه روز خنثی است ودر تاریکی مطلق نیز گل می دهد وفقط برای فتوسنتز به نور نیاز دارد .
دمای حداقل9 درجه سانتیگراد
توضیحاتسنبل‌ هلندي‌ گياهي‌ است‌ مقاوم‌ به‌ سرما،داراي‌ ساقه‌ قـوي‌ با تعداد زيادي‌ گـل‌ كه‌ ممكـن‌ است‌ كم‌پر و پر پر بـاشنــد و خيلي‌ متـــراكم‌ در روي‌ ساقه‌ گـل‌دهنـده‌ قــرار گــرفته‌انـد. پيازها در اين‌ نـوع‌ سنبل‌ درشت‌بوده‌، محيط سوخ‌ به‌ نوزده‌(١٩) سانتي‌مترمي‌رسد. ولي‌ خوشه‌ گل‌ كم‌ پر قوي‌تـر و پر گل‌تـر بـراي‌تهيه‌ گل‌ پيش‌ رس‌ مستعد مي‌باشد .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.