EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانیارکیده فالانوپسیس
ارکیده فالانوپسیس
Phalaenopsis sp
Orchidaceae
مواد سبک و جاذب رطوبت
متوسط
22-24 درجه سانتیگراد
هر روز با اسپری
ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس ( orchid Phalaenopsis )
بومی منطقهاسترالیا - هند - اندونزی
مشخصات مورفولوژیفرم گیاه : عمودی ارتفاع : 50 سانتی متر اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیرا ست و گلها به رنگ سفید ، ارغوانی (بنفش) ، ارغوانی رگه‌دار ، صورتی ، زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … وجود دارند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان با رطوبت بالا
کوددهیکودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود . از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود .
روش تکثیرکشت بافت
دمای حداقل12°C
مراقبت و نکات باغبانیمعمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد . مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است . یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد . حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد . بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید . روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند . در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید . و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند . اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد . معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت ، لیکا ، ورمیکولیت ، پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه . نیاز نوری : ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند ، نباید درمکان خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد . آبیاری :ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
توضیحاتارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا ، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها ، آپارتمانها ، رستورانها ، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند . این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است : اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند . و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط ) . این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند . فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند . پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند . معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند . ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.