EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانیبامبو
بامبو
dracaena sanderiana
Dracaena
ترکیب کوکوپیت و پرلیت
نور غیر مستقیم
15 – 25 درجه سانتیگراد
مرطوب
بامبو

بامبو ( بامبو خوش‌شانس ، گیاه روبانی )
بومی منطقهکامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی (اندونزی)
مشخصات مورفولوژیاین گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض ۴ تا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیبرای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند . و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود . ( قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد )
روش تکثیردر محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت . در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند .
آفاتشته ، شپشک ، کنه و پسیل
بیماریهااصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند . برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید . نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند . قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد .
مراقبت و نکات باغبانی بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد . آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد ، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد . در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند . - در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد . علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه ، خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند . - در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود ، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند . و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند . بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود). نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند .
توضیحاتامروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست . در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفته است . این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود . و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.