EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانیاسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم
Spathiphyllum wallisii
Araceae
خاک باغچه، خاک برگ
نور متوسط تا زیاد
15 – 30 درجه سانتیگراد
خاک همیشه خیس
اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم ( برگ قاشقی )
بومی منطقهکلمبیا
مشخصات مورفولوژیاسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر میشوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیکود مورد نیازاین گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه ، مورد استفاه قرار داد.
روش تکثیرخاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید. اگر تعداد برگها کم بود، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید. سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید.
آفات و بیماری هاتا کنون هیچگونه بیماری و آفتی برای این گیاه مشاهده نشده است
دمای حداقل10°C
مراقبت و نکات باغبانیکود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگها می شود. رطوبت هواباید ۵۰ تا ۹۰ درصد باشد. در بعضی مواقع برگ های اسپاتی فیلوم دچار سوختگی می شود که یا از نور زیاد ،گرما و تشنگی گیاه می باشد که با آّبیاری به موقع و همچنین تقویت اسپاتی فیلوم با کود کریستالون یا کود های مایع همچون زربال می توان این نقیصه را برطرف کرد. اسپاتی فیلوم در فصول سرد سال نسبت به سرما حساس است از این رو باید دمای 20تا 25 درجه سانتی گراد برایش تامین شود. گیاه اسپاتی فیلوم در میان گیاهان آپارتمانی بدلیل اینکه از برگ های پهن برخوردار است در فصل تابستان نیاز به آب فراوان دارد. در فصل گل دهی نور غیر مستقیم یا نیم سایه نیاز دارد ولی در مابقی فصول در محیط کم نور نیز سازگار می باشد . خاک : خاک نیمه سبک با زه کش مناسب - خاک کمی اسیدی
توضیحاتبیشتر پرورش دهنده های گل و گیاه بر این عقیده اند که برای گل دهی اسپاتی فیلوم باید شوکی به گیاه وارد کرد که این شوک به گونه های گوناگون به اسپاتی فیلوم وارد می شود از قبیل شوک سرمایی ،شوک گرمایی که باعث تشنگی دادن به گیاه می شود و یا اینکه ریشه های مویی اسپاتی فیلوم توسط تکانیدن خاک مورد شوک قرار گیرد و بعد از این شوک ها اسپاتی فیلوم باید تحت کوددهی خوب قرار گیرد تا برای فصل گل دهی آماده شود.(از میان کود های مختلف برای این موضوع می توان از کود کریستالون 36 درصد نام برد)
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.