EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانییوکا
یوکا
YUCCA ELEPHANTIPES
Agavaceae - liliacae
خاك شني و خاك برگ
نور زیاد
15درجه سانتیگراد
متوسط
یوکا

یوکا (خنجری)
بومی منطقهمکزیک ، بلیز ، گواتمالا ، کاستاریکا و هندوراس
مشخصات مورفولوژیگیاهی است زیبا با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز ؛ این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است.
محیط مناسب برای رشدفضای باز و داخل ساختمان
کوددهینیاز چندانی به کود ندارد ولی در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کوددهی نمایید.
روش تکثیرجدا کردن پاجوش ها ( پا گیاه ) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید. و کاشت بذر در دمای 20 درجه سانتی گراد
آفات و بیماری هاشته ها ممكن است آلوده كننده باشند. لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده می‌گردند : سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته‌ای یکبار سمپاشی غدد یا علایم برطرف گردد. زخمهای پنبه‌ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده می‌گردند: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند. حساس به لكه سياه برگي . کپک خاکستری روی برگها مشاهده می‌گردد: عامل آن قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. آبیاری را کاهش دهید و غبار پاشی را تا رفع علایم متوقف کنید.
دمای حداقل10°c
مراقبت و نکات باغبانیبرگها در زمستان خشک می‌گردند: هوا گرم است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید. برگهای زیرین زرد می‌شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید. برگهای جدید فاقد رشد هستند: گیاه به کود دهی نیاز دارد. اگر کوددهی بطور منظم انجام می‌گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد. برگها رنگ پریده‌اند: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می‌نماید. نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده می‌گردد: از مواد براق کننده استفاده شده است. برگها را با اسفنج مرطوب تمیز نمایید. گیاه خود را انداخته است: ریشه‌ها توسعه پیدا نکرده‌اند. گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتر قرار دهید. کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و می‌پوسند: آبیاری بیش از اندازه است، خاکهای سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند. در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبار پاشی توصیه می‌گردد. در ۴ سال اول رشد احتیاج به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاکهای سطحی آن با خاک، کافی به نظر می‌رسد. در هنگام تعویض گلدان توجه نمایید که خاک کاملا پرس شود. جهت تمیز نمودن برگها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده ننمایید. در نور کم برگ هایش بی رویه رشد نموده و زیبایی خود را از دست می دهند. در این گیاه قسمت پایین ساقه به صورت غده مانند در می آید. این قسمت دارای مواد غذایی بوده و گیاه را در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم می کند. دمای مطلوب : در زمستان دمای ۱۶-۱۰درجه سانتیگراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است. خاک : خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است. آبیاری : در تابستان هميشه مرطوب و هر 2 تا3 روز يك مرتبه ـ در زمستان هر 10 روز يك مرتبه)
توضیحاتاین گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود. اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند. با حذف جوانه انتهایی، گیاه دو یا سه شاخه خواهد شد. این گیاه به آبیاری کمتری نیازمند است. ساقه گل دهنده هر چند سال یکبار نمودار شده و گلهای سفید و کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله‌ای کوچک و واژگون ظاهر می‌شوند ولی در آپارتمان به گل می‌نشیند.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.