EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانیپاندانوس
پاندانوس
Pandanus veitchii
Pandanaceae
خاک برگ
نور متوسط
29 – 18 درجه سانتیگراد
آبیاری متوسط
پاندانوس

پاندانوس ( برگ خنجری ، screw pine )
بومی منطقهآفریقای غربی
مشخصات مورفولوژیدرختچه همیشه سبز ، شکل گیاه به صورت بوته ای است و برگ های کشیده، بلند و سبز آن خطوط سفید و زردرنگ دارند و در سراسر حاشیه برگ های تنه تا نوک از دندانه های ظریف و خارمانند خودنمایی می کنند ، برگ های شمشیری مانند آن ممکن است به طول ۶۰ سانتی متر برسد. رنگ برگهای پاندانوس سبز تیره با لبه نقره ای رنگ است .
محیط مناسب برای رشدفضای آپارتمان
کوددهیشما باید هر ۱۵روز یک بار گیاه را با کود مناسب و مخصوص گیاه زینتی طبق دستور کارخانه سازنده که روی بسته بندی کود نوشته شده است، تغذیه کنید تا گیاه بتواند رشد مناسبی داشته باشد .
روش تکثیرگیاه پاندانوس، آنچنان که به نظر می آید به آسانی تکثیر نمی شود و تنها با توجه و دقت زیاد میتوان به نتیجه مطلوب رسید. در پای گیاه پاجوشهایی به وجود می آیند که باید با استفاده از یک چاقوی تیز آن را از پایه مادری جدا کنید. سپس انتهای این قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بدر و قلمه بکارید . گیاه جوان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشاید و در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی نگاهدارید. در این مرحله بسیار دقت کنید که محیط پاندانوس مرطوب باشد. برای این منظور مرتب مه پاشی کنید. بهتر است تکثیر رادر اواسط بهار شروع کنید تا گیاه رشد کرده و بتوانید آن را در اوایل تابستان در گلدان بزرگتر بکارید .
آفات و بیماری هاشپشک آرد آلود و کنه قرمز ریز
مراقبت و نکات باغبانیاین گیاه به حرارت زیاد، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد . بیشترین نوری که ممکن است درسایه یا نور آفتاب فیلتر شده(مثلا از پشت پرده)وجود داشته باشد برای گیاه مناسب است، توجه کنید این گیاه روزانه حدود ۵ ساعت به این مقدار نور نیاز دارد. برگهای چروکیده و قهوه ای گیاه پاندانوس بیانگر هوای گرم و گیاه تشنه است. گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید . هوای خشک می تواند لکه های قهوه ای در حاشیه برگها ایجاد کند. اگر از زیر گلدان سنگریزه دار محتوی آب استفاده کنید این معضل بر طرف می شود . در صورتی که هوای محیط سرد باشد و پاندانوس دچار یخ زدگی شود، برگهای گیاه قهوه ای کم رنگ ،نرم و آبکی می گردد . درصورتی که گیاه را بیش از اندازه لازم آبیاری کنید، تنه گیاه پوسیده می شود . در صورتی که برگهای جدید ریز و کم رشد شوند، گلدان کوچک وحجم ریشه ها زیاد است و یا کمبود مواد غذایی وجود دارد. برگهای پاندانوس در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یک دست میشود در مقابل نور زیاد برگها را رنگ پریده و چروکدار میکند . اصولا گیاه پاندانوس، گلدان کوچک را ترجیح می دهد اما بهتر است هر ۲ سال یک بار گلدان آن را با یک اندازه بزرگ تر تعویض کنید. زمان عوض کردن گلدان موقع خوبی برای جدا کردن پاجوش ها (پاگیاه) است . گیاه را با آب هم دما آبیاری کنید. دقت کنید تا روی تنه آن آب ریخته نشود . بهترین خاک برای رشد بهتر این گیاه، کمپوست است، البته «پیت ماس» با مقداری «پرلیت» هم می تواند مناسب باشد . ماهی یک بار با آب بدون املاح و همراه با مقداری کف صابون غیرعطری برگ های گیاه را تمیز کنید . آبیاری : در زمستان هفته ای یک بار و در تابستان هفته ای ۲ تا ۳ بار
توضیحاتپیشنهاد می کنیم این گیاه را روی پایه قرار دهید تا زیبایی خاصی به اتاق شما ببخشد. حواس تان باشد به علت تیغ های کناره و پشت برگ ها، سعی کنید گیاه را در محل پرتردد قرار ندهید .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.