EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای آپارتمانیگاردنیا
گاردنیا
Gardenia Jasminoides
Rubiaceae
خاك جنگلی، ماسه و كود
آفتاب شدید
دمای گرم
متوسط ولی به طور منظم
گاردنیا

گاردنیا
بومی منطقهچین
مشخصات مورفولوژیاین جنس از 25 گونه ممختلف، ازگیاهان همیشه سبز درختچه ای و یا درخت كوچك، تشكیل شده است. معمولا ارتفاع وگسترش گونه مذكور به 60تا 120 سانتی متر می رسد. برگهای سبز تیره ، براق و نیزه ای دارد. گل های َآن منفرد، سفید و معطر است و از اواخر بهار تا اواخر خرداد ظاهر می گردد.
محیط مناسب برای رشدداخل و خارج از ساختمان
کوددهیكود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 2 گرم در لیتر ، هر هفته یكبار، از اسفند تا آبان مورد استفاده قرار داد.
روش تکثیراز اواسط تا اواخر بهار ، می توان گاردنیا را تکثیر کرد. برای این منظور، قلمه های انتهایی ساقه را که طول 8 تا 10 سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید.سپس هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست با پایه پیت، قرار دهید. آنها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دما را حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگه دارید و دقت كنید كه خاك به اندازه كافی مرطوب باشد. پس از دو ماه ریشه دهی انجام خواهد شد، بعد از آن، گیاه را یه گلدان با قطر دهانه 11 تا 13 سانتی متر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت، مناسب گیاهانی كه به ph پایین احتیاج دارند، بكارید.
آفات و بیماری هادر صورتی كه گیاه پژمرده شده و غنچه ها ریزش نمایند، باید گلدان را به محل گرمتری ببرید و اجازه دهید سطح خاك قبل از آبیاری خشك شود، زیرا این عارضه در اثر هوای سرد و مرطوب حادث می شود اگر مشاهده كردید برگ كم رنگ شده اند و لكه ای دیسك مانندی روی آنها به چشم می خورد، برگهای گاردنیا را با سم حشره كش نفوذی سمپاشی كرده و پس از 48 ساعت دیسكها را با پارچه نرم پاك كنید . برگهای گاردنیا دراثراملاح وجود درآب یا خاك و یا كمبود آهن، زرد میشوند فقط رگبرگها سبز باقی می مانند. زخمهای پنبه ای سفید، روی برگها و در قاعده آنها نیز نتیجه فعالیت حشره ای آفت است. با سم حشره كش نفوذی، هر دو هفته یكبار، گیاه را سمپاشی كنید. تشنگی مفرط در تابستان باعث ریزش برگها می شود.سعی كنید سطح خاك را همیشه مرطوب نگه دارید. رطوبت بالای محیط می تواند گلها را زرد كند. اگر جریان ملایم هوا را برقرار كنید مشكل بر طرف می شود. گیاه سالم در اثر املاح موجود در آب و یا عدم رطوبت كافی، غنچه هایش را از دست می دهد، همچنین در اثر غبار پاشی روی گلها، آنها رنگ خود را از دست می دهند. اگرهم دیدید برگهای جدید ریز هستند ، گیاه از كمبود عناصر غذایی رنج می برد. هر دو هفته یكبار آن را تغذیه مصنوعی كنید
دمای حداقل12 درجه سانتی گراد
مراقبت و نکات باغبانیگاردنیا را می توان، در تابستان ، خارج از گلخانه یا آپارتمان و در فضای باز قرار داد.این گیاه احتیاج به یك دوره خواب زمستانی دارد و باید در این مدت درجه حرارت 12 درجه سانتیگراد باشد.گاردنیا به نور زیاد، حرارت بالا، آبیاری معمولی، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.مخلوطی از خاك جنگلی ، ماسه و كود حیوانی برای رشد گاردنیا مطلوب است این خاك باید فاقد مواد آهكی باشد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.