EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای فضای بازاطلسی
اطلسی
Petunia hybrida
Solanaceae
خاک باغچه
خیلی زیاد
16درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
اطلسی

گل اطلسی (Petunia ،آماریلیس )
بومی منطقهآرژانتین
مشخصات مورفولوژیاطلسی گیاهی است كه بعد از استقرار رشد نسبتاً سریعی دارد و ارتفاع آن ممكن است به بیش از 60 سانتیمتر برسد. ساقه‌های آن بلند، پرزدار و منشعب بوده و این رشد زیاد عموماً به آن ظاهری متراكم می‌دهد. اطلسی تنوع ارقام بیشماری داشته و هر ساله انواع جدیدتری به بازار می‌آید. گل‌های شیپوری بزرگی به رنگ‌های سفید، قرمز، بنفش، صورتی، زرد و ابلق و حتی اخیراً سیاه دیده می‌شوند و در طول تابستان و پائیز از اواخر خرداد تا آبان ماه بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند گلدهی داشته باشد.نوع گیاه : یكساله كه در صورت فقدان وجود دمای پائین به صورت گیاهی چندساله رویش خواهد كرد.
محیط مناسب برای رشدگل اطلسی به رنگهای سفید ، قرمز ، بنفش ، صورتی ، زرد ، آبی و ابلق دیده می شود . به ارتفاع 10 تا 60 سانتی متر بوده و موقع گل كردن آن در هوای آزاد و معتدل و تا حدی خشك از خرداد الی آبان ماه می باشد .
کوددهیكوددهی و تغذیه می‌تواند به گلدهی مداوم و گل‌های بزرگتر گیاه كمك كند. كاربرد 15-10 گرم بر متر مربع كود كامل در دو الی سه مرتبه طی تابستان به تقویت گیاه كمك می‌كند. كودهای آلی پوسیده باید دو تا سه ماه قبل از كاشت با خاك مخلوط شوند.
روش تکثیراطلسی Petunia را به دو طریق زیاد می كنند . یكی از طریق بذر و دیگری از راه قلمه . بذور اطلسی پاكوتاه و معمولی را در اواخر بهمن تا اوائل اسفند در كلخانه گرم یا در شاسی میكارند و یا ممكن است كمی دیرتر بذور را در شاسی سرد بكارند . وقتی نشاء چهار برگه شد آنرا به گلدان استكانی منتقل می كنند و بعد از رفع سرمای بهاره بوته را با خاك از گلدان بیرون آورده و در باغچه میكارند . ( در حاشیه بفواصل 25 سانتیمتر ) قلمه اطلسی پُرپَر را در تابستان از پایه مادرجدا كرده ودرخاك مناسب میكارند ودراواخر زمستان گل آن ظاهر میشود .
آفات و بیماریهایكی از آفات مهم گل اطلسی (آماریلیس)، كنه پیاز است. این حشره سفید رنگ، هشت پا دارد. كنه پیاز به پیاز گل خسارت می زند و موجب كم شدن رشد و زردی برگ ها می شود. ضمناً گل دهی گیاه متوقف می شود. برای حفاظت گیاهان از كنه ها، كنه كش ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند. نگهداری پیاز گل در محل خنك وخشك موجب پیشگیری از انتشار این آفت می شود. از بیماریهای این گیاه بیماری لكه برگی است.
مراقبت و نکات باغبانیاین گیاه به سرما حساس میباشد . بطور كلی گل اطلسی موقعیت آفتابی ، خاك نسبتأ سنگین را میپسندد . خاك باید حتمأ تهویه و زهكش داشته باشد و لجنی نشود . خاك حاشیه ای كه در آن اطلسی می كارند باید همه ساله تعویض شود . كود پوسیده باید سه ماه قبل از كاشت با خاك مخلوط شود . در مواقع گرم به اطلسی نباید آب داده شود بلكه صبح زود یا غروب به آن آب باید داد . معمولا اطلسی در نقاطی كه تابستانش سرد و مرطوب باشد عمل نمیآید كه در این شرایط بوته قوی میشود و شاخه های بلندی ایجاد میكند ولی خیلی كم گل میشود . بطور خلاصه محل گرم و آفتابی مختصری مرطوب و خاك حاصلخیز برای اطلسی مناسب است . اطلسی گل درشت در تحت شرایط بد حساستر از اطلسی معمولی است . بنابراین اگر بخواهیم اطلسی گل درشت را در نقاط آفتابی بكاریم باید به آن سایه بدهیم . تمیز كردن بوته و چیدن گل‌های خشك همیشه به ظاهر زیبای گیاه كمك می‌كند، بعلاوه این عمل دوره گل‌دهی آن را طولانی‌تر می‌كند. این گیاه به آبیاری مرتب نیاز دارد و خشكی و رطوبت زیاد خاك را نمی‌پسندند. در مناطقی كه طی فصل رشد دما پائین است گیاه بخوبی گل تولید نمی‌كند و در این حالت به‌رغم ظاهر و رشد رویشی خوب گلدهی مناسبی ندارد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.