EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای فضای بازجعفری
جعفری
Tagetes erecta
Asteraceae
خاک باغچه باماسه وکود
آفتابی - نيم سايه
نا مشخص
کم
جعفری

گل جعفری ( marigold )
بومی منطقهجعفری آفریقایی (T. erecta) و جعفری فرانسوی (T. patula ) هر دو بومی مرکز و جنوب آمریکا به ویژه مکزیک هستند .
مشخصات مورفولوژییکساله گیاهی یک ساله و دارای برگ های مرکب هستند. برگ های جعفری بوی خوبی ندارند و امروزه در بهنژادی این گل گزینش برای رقم هایی صورت می گیرد که برگ های آنها بو نداشته باشند.گیاهان این گروه پر رشد و دارای گل های پر پر هستند که انواع پا کوتاه و پا بلند آن وجود دارد. گیاه افراشته و سریع‌الرشد با برگ‌های سبز تیره و براق و معطر که دارای بریدگی‌های عمیق هستند. گل‌های بزرگ و پرگلبرگ آن در رنگ‌های زرد و طیف‌های مختلف رنگ نارنجی در تابستان ظاهر می‌شوند. حداکثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ - ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.
محیط مناسب برای رشداین گیاه بعنوان گل بریدنی، گلدانی و نیز در حاشیه کاری استفاده می‌شود.
دمای حداقل0 درجه سانتیگراد
روش تکثیرخزانه کاری : از نیمه اسفند تا آخرفروردین بذر جعفری را درخزانه می کارند. نشا کاری: پس از قوی شدن بوته ها آنها را در اردیبهشت ماه محل اصلی به فاصله ۳۰ ×۳۰ سانتیمتر نشا می کنند. کاشت مستقیم: در اوایل بهـار پس از برطرف شدن سرمای زمستانـه انجام می گیرد.
مراقبت و نکات باغبانیبه نور و گرمای کافی، محل آفتابگیر، و رطوبت معمولی احتیاج دارد. در سایه خوب رشد نمی کند.
توضیحاتازاوایل تابستان تا اواخر پاییز گل می دهد. وضعیت سازگاری با شرایط اکولوژیک موجود : عالی سرعت رشد: متوسط امروزه گل جعفری بصورت تجاری برای استخراج رنگیزه‌های کاروتن و به‌ویژه گزانتوفیل پرورش داده می‌شود. از گلبرگ‌های این گیاه در غذای مرغ و خروس استفاده می‌شود که باعث زردتر شدن زرده تخم مرغ می‌شود. لوتئین که جزء اصلی گزانتوفیل‌ها است برای استفاده در ترکیبات رنگ کننده مواد غذایی استفاده می‌شود. برگ‌های گل جعفری حاوی روغن‌های معطر ویژه‌ای است. روغن موجود در جعفری افزون بر کاربردهای درمانی دفع کننده حشرات است. عصاره ریشه جعفری نماتدکش می‌باشد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.