EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای فضای باززبان در قفا
زبان در قفا
Delphinium ajacis
Ranunculaceae
سنگين و کم و بيش آهک
آفتابی - نیم سایه
نا مشخص
متوسط
زبان در قفا

گل زبان در قفا (Larkspur )
بومی منطقهبومی اروپای جنوبی و مدیترانه
مشخصات مورفولوژیگياهى است يک‌ساله، ايستا و به ارتفاع ۱۵ تا ۵۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقه آن معمولاً منشعب و در قسمت بالا داراى کرک‌هاى غدّه‌اى است. برگ‌ها به رنگ سبز روشن، معمولاً کرک‌دار، منقسم، ۲ تا ۴ بار تقسيم شده (معمولاً سه بار) که بيشتر اوقات تقسيمات آن داراى قطعات رشته‌اى و باريک هستند. گل‌ها به رنگ بنفش متمايل به قرمز و مستقر بر روى دمگل‌هائى طويل‌تر از کاسهٔ گل و يا کم و بيش برابر با کاسبرگ‌ها، به طول ۸ تا ۲۰ ميلى‌متر و پوشيده از کرک‌هاى کوتاه و متراکم هستند. کاسبرگ‌هاى بالائى داراى مهميزى به طول ۸ تا ۱۲ ميلى‌متر هستند. ميوه شامل فوليکول‌هاى کرک‌دار، به طول ۱۵ تا ۲۲ ميلى‌متر است که نوک آن قلاّب مانند و بسيار باريک و به طول ۱ تا ۵/۱ ميلى‌متر است. بذر اين گياه به رنگ قهوه‌اى متمايل به قرمز و پوشيده از فلس‌هاى بسيار ريز و صفحه‌اى شکل است.نوع گیاه یکساله است.
محیط مناسب برای رشدکاشت در پارکها، چمن کاريها، ميادين و بولوارها معمولا همراه با رعنا زیبا ،بو مادران و رز و مخصوصا گیاهان بالارونده پوشاننده دیوارها در حاشیه باغچه کشت می نمایند . زبان در قفا را درحاشیه وقسمت جلو درختچه ها که بصورت اجتماع کاشته شده باشند و همچنین روی چمن نزدیک آب نما بطور مجزا یا گروهی کشت می نمایند .
روش تکثیر1-تقسیم بوته :معمولا در بهار در ماهها ی فروردین وارد یبهشت یا بعد از گل دادن در پایه هائی که حداقل سه سال داشته باشند صورت می گیرد . 2-قلمه زدن :در زبان در قفا به آسانی صورت می گیرد . به محض آنکه طول =وانه به چند سانتیمتر رسید آنرا با قسمتی از تنه چوبی جدا نموده و درگلخانه سرد می کارند . قلمه زدن را می توان در زمستان نیز انجام داد . پس از انجام عمل باید پایه مادر ی را جهت رشد در حرارت 10 ـ 8 درجه سانتیگراد قرار داد. 3-گونه D.elatum و D.grandiflorum وبعضی کولتیوار های ثابت را از راه بذر نیز می توان تکثیر کرد.
توضیحاتمقاوم به گرما، کم آبی و آفات بيشتر در محصولات زمستانه و مزارع غلاّت ديده مى‌شود. بذر آن از طريق بذر غلاّت، کاه و کلش و ادوات کشاورزى به نقاط ديگر منتقل شده و موجبات آلودگى زمين‌هاى زراعى ديگر را فراهم مى‌سازد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.