EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای فضای بازموچسب
موچسب
ampelopsis
Vitaceae
شنی و سنگی زهکشی شده
آفتاب کامل و گاهی سایه
نامشخص
متوسط
موچسب

موچسب (Porcelain berry )
بومی منطقهشمال آسیا ، چین ، کره ، ژاپن ، روسیه و شرق دور
مشخصات مورفولوژیبرگها سبز براق و داراي سه برگچه و متناوب، مورد استفاده در سبد آويزان، در گلدان احتياج به قيم داردو حذف جوانه های انتهایی جهت جلوگیری از رشد طولی و پر پشت شدن گیاه لازمست .از نوع گیاهان گروه انگور دار میباشد و میوه هایی شبیه به انگور دارد.
محیط مناسب برای رشدبیشترین استفاده از انواع موچسب برای پوشاندن سر درها ،آلاچیق ها ،سایبان ها و دیوار ساختمانهاست ولی گلدانی نمودن آن و استفاده در آپارتمانها به عنوان گیاه زینتی نیز رایج است .
دمای حداقل13درجه سانتیگراد
کود دهیدر فصول رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته يكبار با كودهاي شيميايي مخصوص گياهان زينتي طبق دستور گياه را تغذيه مصنوعي نماييد.
روش تکثیرگرفتن قلمه های ساقه در بهار یا تابستان .
آفات و بیماریهااز آفات این گیاه برگهاي جديد بد شكل و چسبناك هستند و حشرات سبز رنگ روي آنهاست : هر دو هفته يكبار با سم حشره‌كش نفوذي سمپاشي نماييد. زخمهاي پنبه‌اي شكل سفيد رنگ روي برگها و ساقه ظاهر شده‌اند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره كش نفوذي هر دو هفته يكبار سمپاشي نماييد. برگها زرد مي‌شوند و سطح زيرين آنها مملو از تار عنكبوت است: كنه قرمز ريز عامل اين نارسايي است، با سم كنه‌كش هر دو هفته يكبار طبق دستور سمپاشي نماييد.
مراقبت و نکات باغبانیگلدان گياه موچسب را بهتر است در كريدور يا راهروهاي خنك قرار داد ولي بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه خاك گلدان زياد خشك نشود. گياه موچسب جز گياهان مقاوم به حساب آمده و تا چند درجه زير صفر را تحمل ميكند. اجازه دهید سطح خاك در فاصله بین دو آبیاری خشك شود از آبیاری زیاده از اندازه بپرهیزید. رطوبت : هفته ای دو بار غبار پاشی در طول سال لازم به نظر می رسد. گياه را از معرض تابش مستقيم اشعه آفتاب دور نگهداريد. تعويض گلدان: هر ساله در بهار زمان تعويض گلدان است، گلدان را با يك اندازه بزرگتر تعويض كيند، در صورت سنگين بودن گلدان و عدم امكان تعويض آن خاكهاي سطحي را با خاك نور و غني تعويض نمائيد. تميز نمودن برگها: غبار پاشي جهت تامين رطوبت براي تميز شدن برگها كافيست. در صورت تمايل مي‌توانيد هر ماه يكبار از مواد براق كننده شيميايي استفاده كنيد. برگها رنگ پريده و سفيد شده‌اند: نور زياد است به محل تاريك‌تري منتقل نماييد. برگهاي جوان كوچك و رنگ پريده‌اند: ريشه‌ها را بازديد كرده و در صورت متراكم بودن اقدام به تعويض گلدان نماييد، تغذيه مصنوعي عامل موثري در توليد برگهاي سالم است. نوك برگها قهوه‌اي است: بر اثر تابش مستقيم آفتاب سوختگي ايجاد شده است، گياه را از معرض نور مستقيم به دور نگهداريد. برگها كمرنگ شده و مي‌ريزند: زهكش را بازديد كنيد، در صورت نياز آن را باز كنيد، آبياري را متوقف تا سطح خاك خشك شود. آبياري‌هاي بعدي را با ميزان كمتري انجام دهيد. هواي خشك عامل ديگر اين نارسايي است غبار پاشي در بهبودي گياه موثر اس. شاخه منحرف و دراز شده و برگها مي‌ريزند : نور كم است، گياه را به روشنايي ببريد، مواظب تابس مستقيم آفتاب باشيد. برگها نازك و خشك شده و مي‌ريزند: هوا گرم و خشك است، گلدان را آبياري كنيد، به محل خنك‌تري انتقال داده و غبار پاشي نماييد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.