EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسسرئوس
سرئوس
Cereus
Cactaceae
خاکبرگ + ماسه
زیاد
۱۵-۱۰ درجه سانتی گراد
کم
سرئوس

کاکتوس سرئوس ( Hedge cactus , torch thistl ،کاکتوس ستونی )
بومی منطقهآمريكا، هند،آرژانتين وبرزيل
مشخصات مورفولوژیچند ساله ، کاکتوسهایی استوانه ای شکل که در انواع بالغ آن ساقه در قسمت انتهایی منشعب میشود . دارای ۴۹ شکاف عمیق بر روی ساقه به صورت متقارن – خارها بلند و ضخیم – معمولآ در داخل گلدان به گل نمیروند. گلها به عرض ۸ - ۵ سانتی متر به شکل قیفی به رنگ سفید ظهور گلها در اوایل تابستان و در هنگام شب روی پایه های مسن ( به طول ۱۰۰ - ۶۰ سانتی متر ( گیاهانی با تیغ و خارهای فراوان که به طور منظم روی ساقه‏های بلند و کشیده قرار می‏گیرند. ميوه سرئوس ها بزرگ و خوراكي است و به رنگهاي زرد، سبز و سرخ ديده ميشود.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیبه گیاه جوان نباید کود داد . گیاهان مسن مخلوطی از ۱ گرم سوپر فسفات + ۱ گرم سولفات پتاسیم در لیتر هر هفته ۱بار از خرداد تا شهریور
روش تکثیربذر در اواخر فروردین ، قلمه شاخه های جانبی به طول ۲۰ ۸ سانتی متر در بهار و تابستان . برای کاشت قلمه از بستر سبک (کاملاً ماسه) استفاده کنید ضمنا قبل از کاشت بستر را با استفاده از آب جوش و یا سموم قارچ‏کشی ضدعفونی کنید. ساقه را با چاقوی تیز بریده و قطعات بریده شده را برای مدت چند ساعت در سایه قرار دهید تا شیرابه آن خارج شده و محل بریدگی خشک شود. در هنگام کاشت مواظب باشید تا قلمه‏ها سر و ته کاشته نشوند.
مراقبت و نکات باغبانیلکه های خرمایی رنگ فلس مانند روی گیاه را می پوشاند که در اثر پایین بودن دما اتفاق می افتد که این مسئله تا ثیری روی سلامت گیاه ندارد. طالب خاک با زهکش مناسب است. نیازهای اصلی این خانواده داشتن بستری سبک و ماسه‏ای، روشنایی زیاد، آبیاری کم و هوای گرم و مرطوب است. هر چند که سرئوس گرما را دوست دارد اما در فصل سرد که در حال استراحت است باید آن را به محل خنک (با درجه حرارت ده درجه سانتی‏گراد) منتقل نمود. دمای حدود ده درجه سانتی‏گراد در زمستان موجب گلدهی بیشتر این گیاه در تابستان می‏شود. اگر در تمام فصول سال در محل گرم نگهداری شود گلدهی آن به تعویق افتاده و یا اصلاً به گل نمی‏نشیند، در تابستان آن را به فضای باز منتقل کنید تا از هوای آزاد استفاده نماید. در زمستان بهتر است آبیاری را متوقف کنیم و همزمان با گرم شدن هوا (از اوایل بهار) فقط هر ده روز یکبار به آن آب بدهیم. یادمان باشد نگهداری سرئوس در گلدان کوچک موجب کم شدن یا توقف در گلدهی می‏گردد. حتی‏الامکان بهتر است گیاه را در گلدان‏های بزرگ یا سکوهای گلخانه‏ای بکاریم.
توضیحاتکاکتوس های سرئوس ساقه ای شکل و بلند می باشند که زیبایی چندانی ندارند و فقط با یک روش می توانند زیبا باشند آن هم این است که به جای پایه پیوند استفاده شوند.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.