EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوساپونتیا
اپونتیا
opuntia
Cactaceae
باغچه+ماسه+خاک رس
زیاد
25درجه سانتی گراد
کم
اپونتیا

کاکتوس اپونتیا ( paddle cactus ، opuntia ، nopales )
بومی منطقهایالات متحده آمریکا
مشخصات مورفولوژیساقه اپونتیاها پهن و تکه تکه به هم متصل شده است. هر یک از این قطعات استوانهای یا کروی یا راکتی شکل است که دارای آرئول های اغلب می باشد. در روی اغلب آرئول ها تیغ وجود دارد. فصل گلدهی آنها بهار و تابستان و رنگ های قیفی و استوانه ای شکل آنها، زرد، نارنجی، سفید، ارغوانی و یا سرخ می باشد. جام گل گسترده است و گلبرگ ها به طور متناوب قرار گرفته اند.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان – باغچه و فضای آزاد
دمای حداقل15- درجه سانتیگراد
کوددهیگیاهان مسن یک گرم سولفات پتاسیم و یک گرم سوپرفسفات در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا مرداد . کود ازته لازم نیست . گیاه جوان نیازی به کود ندارد .
روش تکثیرکاشت بذر در دمای 21درجه سانتیگراد(بذر پوست سختی دارد و باید چند روزی خیس آنها را خیس کرد) و قلمه در اوایل تابستان در دمای21درجه سانتیگراد
مراقبت و نکات باغبانیاپونیا را باید در زمستان در دمای خنک ( 5 – 10 درجه سانتیگراد ) نگهداری کرد وگرنه در تابستان به گل نمیرود . بیشتر گونه های اپونتیا آفتاب دوست، سریع الرشد و به آسانی به گل می نشینند. اپونتیاها برای زیبایی و جلوه بیشتر نیاز به نور شدید آفتاب داشته و در زمستان چنانچه در گلخانه نگهداری میشوند بهتر است در روشنترین نقطه گلخانه قرار گیرند.
توضیحاتبلندی اپونتیاها از ۳۰ سانتیمتر تا ٤.٥ متر متفاوت بوده و به گونه ای منفرد یا دسته جمعی به صورت بوته های کوچک و بزرگ و حتی به شکل درخت در زمین های بزرگی کشت می گردند. نگهداری و پرورش این گیاهان در گلخانه و آپارتمان بسیار آسانتر و مناسب تر است چرا که خارها و موهای سخت آنها در محیط باز مزاحمت و ناراحتی های ناهنجاری را فراهم می آورد. (تخمدان و آرئول اپونتیا پوشیده از گلوشید (Glochids) است. گلوشیدها خیلی دردآورند و چنانچه زیر پوست فرو روند به سختی خارج میشوند). گروه های کشت شده اپونتیاها در جایگاه های باز، هنگام گلدهی و میوه دهی چشم انداز بسیار زیبایی داشته و در زمان گلدهی، کانون برای گردآمدن حشرات و به ویژه زنبوران عسل فراهم می آید. میوه بسیاری از انواع اپونتیاها خوراکی بوده و در گستره طبیعت میوه این گیاه همواره سرچشمه غذای خوبی برای جانوران کوچک و خزندگان می باشد. از میوه اپونتیا افزون بر تغذیه مستقیم، در تهیه مربا و شربت ها نیز استفاده می نمایند. در شمال ایران اپونتیاها به خوبی بیرون از گلخانه رشد نموده و تکه های جدا شده از آن در هر جا قرار گیرند جوانه زدن را آغاز می نمایند. در برخی از پهنه ها پرچین بسیار خوبی برای جلوگیری از ورود جانوران مزاحم هستند. در ایران شماری از کاکتوسهای اپونتیا به نام های «انجیر تیغی» و «زبان مادر شوهر» و یا نام های دیگر خوانده می شوند. این جنس دارای بیش از ۳۰۰ گونه مختلف است. معروفترین نوع آن به اسم کاکتوس انجیری یا انجیر هندی پراکندگی وسیعی در جهان دارد. از گونه های نامی اپونتیا میتوان به موارد زیر اشاره نمود: ویژگی های اپونتیا باسیلاریس (O.basilaris): دارای ساقه های گوشتی، بلندی شاخه ها تا ۱۲۰ سانتیمتر نیز می رسد و کم و بیش بدون خارند و در رنگهای صورتی و زرد نیز دیده می شوند. اپونتیا باسیلاریس را «دم سگ آبی» نیز مینامند. اپونتیا بی ژه لوی (O,bigelovii) دارای ویژگیهایی زیر است: این کاکتوس شبیه درخت و دارای تنهای اپونتیا به قطر ۵۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر است که از گونه های پرگل می باشد که گاهی در اواخر بهار بیش از ۲۰۰ گل میدهد.
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.