EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسماتوکانا
ماتوکانا
Borzicactus aureiflorus
Cactaceae
لوم وماسه زهکشی شده
متوسط
20 درجه سانتی گراد
بعداز خشکی خاک
ماتوکانا

کاکتوس ماتوکانا ( Matucana )
بومی منطقهپهنه های بولیوی ، اکوادر و پرو بوده و تا ارتفاعات 3000 متر نیز گسترش دارند .
مشخصات مورفولوژیساختاری همانند سرئوسها داشته ، ساقه مستقیم و یا نیمه مستقیم آنها گاه دارای شاخه های فرعی است . قطر آنها 2 تا 8 سانتیمتر و درازای آنها به 1 تا 2 متر میرسد ، پوشش سبز رنگ درخشان ، زیبایی بخش بدنه آنها بوده ، 8 تا 16 شیار مستقیم در اطراف بدنه اصلی و رشد کم و بیش ناموزون آن را به حالت آویز درمی آورد و ویژگی دیگری به این جنس میبخشد . در سطح ساقه آنها بریدگی و شکاف V شکل در موقعیت زیرین هر آرئول وجود دارد . آرئولها ، کروی با پرزهای سفیدرنگ و 8 تا 15 خار شعاعی و 3 تا 4 خارهای مرکزی هستند . درازای خارهای شعاعی 1سانتیمتر است که به هم فشرده اند و درازای خارهای مرکزی 1 تا 5 سانتیمترو به شکل راست و مستقیم دیده میشوند . رنگ خارها قهوه ای متمایل به سیاه و در برخی گونه ها زرد مایل به کرم میباشد . گلهای برزی کاکتوس گلبرگهایی نیمه باز به درازای 4 تا 8 سانتیمتر که در رنگ زرد در تابستان نمایان میشوند
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل10درجه سانتی گراد
کوددهیکود پتاس دار در استحکام خارها و رشد آنها کارساز بوده و برای ترکیب خاک آنها نیز 3|2 ماسه شسته به کار میبریم .
روش تکثیربذر
مراقبت و نکات باغبانیدر فصل تابستان چنانچه در فضای بیرون از گلخانه و یا خانه نگهداری میشوند . به آسانی گلدهی خود رو آغاز میکنند. هر 15 روز یکبار آبیاری به صورت مهپاش انجام گیرد که خود شفافیت و شادابی آنها را فراهم میسازد ، آموخته ها و پژوهشها نشان داده که برزی کاکتوسها همواره یکی از بهترین پایه ها برای سرعت رشد هستند . هرگاه پیوندهای دیررشدی مانند نئوپرتریا (Neoporteria) و اوبلمانیا(Uebelmannia) ، روی پایه های برزی پیوند زنده شوند به تندی رشد مینمایند ، البته برزی کاکتوسها سرعت رشد را افزایش خواهند داد ولی پس از گذشت زمانی دیگر ، استواری زیادی در نگهداری پیوندکها نشان نمیدهند . زیرا به مرور زمان قطر پیوندک زیاد شده ولی پایه ضعیف مانده و خم میگردد . در این زمان بهتر است پایه را که تنها با هدف دستیابی به تسریع رشد برگزیده شده بود حذف ، و پیوندک را دوباره به روی خاک آورده و یا بر پایه دیگری پیوند زده شود .
توضیحاتبرزی کاکتوس از نام پرفسور گیاهشناس (A.Borzi) در سال 1909 -م که کاشف این کاکتوس در باغ گیاهشناسی پالمو (Palmemo) در سی سیلی (sicily) بود گرفته شده است .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.