EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسبرزی کاکتوس
برزی کاکتوس
Borzicactus
Cactaceae
خاک باغچه
آفتاب کامل،نیمه سایه
نامشخص
منظم و متوسط
برزی کاکتوس

کاکتوس برزی
بومی منطقهبولیوی ، اکوادر
مشخصات مورفولوژیساختاری همانند سرئوسها داشته ، ساقه مستقیم و یا نیمه مستقیم آنها گاه دارای شاخه های فرعی است . قطر آنها 2 تا 8 سانتیمتر و درازای آنها به 1 تا 2 متر میرسد ، پوشش سبز رنگ درخشان ، زیبایی بخش بدنه آنها بوده ، 8 تا 16 شیار مستقیم در اطراف بدنه اصلی و رشد کم و بیش ناموزون آن را به حالت آویز درمی آورد و ویژگی دیگری به این جنس میبخشد . در سطح ساقه آنها بریدگی و شکاف V شکل در موقعیت زیرین هر آرئول وجود دارد . آرئولها ، کروی با پرزهای سفیدرنگ و 8 تا 15 خار شعاعی و 3 تا 4 خارهای مرکزی هستند . درازای خارهای شعاعی 1سانتیمتر است که به هم فشرده اند و درازای خارهای مرکزی 1 تا 5 سانتیمترو به شکل راست و مستقیم دیده میشوند . رنگ خارها قهوه ای متمایل به سیاه و در برخی گونه ها زرد مایل به کرم میباشد . گلهای برزی کاکتوس لوله ای شکل با گلبرگهایی نیمه باز به درازای 4 تا 8 سانتیمتر که در رنگهای سرخ وبنفش در تابستان نمایان میشوند . در بعضی گونه ها میوه های کروی به قطر 1 تا 2 سانتیمتر در رنگهای سبز و سفید با پرزهای قهوه ای در سطح دیده میشوند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیکود پتاس دار در استحکام خارها و رشد آنها کارساز بوده و برای ترکیب خاک آنها نیز 3|2 ماسه شسته به کار میبریم .
روش تکثیربذر
مراقبت و نکات باغبانیدر فصل تابستان چنانچه در فضای بیرون از گلخانه و یا خانه نگهداری میشوند . به آسانی گلدهی خود رو آغاز میکنند. هر 15 روز یکبار آبیاری به صورت مهپاش انجام گیرد که خود شفافیت و شادابی آنها را فراهم میسازد ، آموخته ها و پژوهشها نشان داده که برزی کاکتوسها همواره یکی از بهترین پایه ها برای سرعت رشد هستند . هرگاه پیوندهای دیررشدی مانند نئوپرتریا (Neoporteria) و اوبلمانیا(Uebelmannia) ، روی پایه های برزی پیوند زنده شوند به تندی رشد مینمایند ، البته برزی کاکتوسها سرعت رشد را افزایش خواهند داد ولی پس از گذشت زمانی دیگر ، استواری زیادی در نگهداری پیوندکها نشان نمیدهند . زیرا به مرور زمان قطر پیوندک زیاد شده ولی پایه ضعیف مانده و خم میگردد . در این زمان بهتر است پایه را که تنها با هدف دستیابی به تسریع رشد برگزیده شده بود حذف ، و پیوندک را دوباره به روی خاک آورده و یا بر پایه دیگری پیوند زده شود . از آنجا که رشد بسیار سریعی دارد نیاز است تا هر سال گلدان آن تعویض شود تا فضای مناسب برایش تامین شود.
توضیحاتبرزی کاکتوس از نام پرفسور گیاهشناس (A.Borzi) در سال 1909 -م که کاشف این کاکتوس در باغ گیاهشناسی پالمو (Palmemo) در سی سیلی (sicily) بود گرفته شده است .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.