EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسپارودیا
پارودیا
Parodia
CACTACEAE
سبک،غنی با زهکشی
آفتابی و کمی سایه
16 – 30 درجه سانتیگراد
نا مشخص
پارودیا

کاکتوس پارودیا
بومی منطقهبولیوی و شمال آرژانتین تا پاراگوئه و بخشی از برزیل
مشخصات مورفولوژیپارودیا از کاکتوسهای بسیار زیبایی است که دارای بدنه ای به رنگ سبز و سبز خاکستری ، کروی شکل که با افزایش سن استوانه ای و ضخیم تر میگردند . این کاکتوس با داشتن خارهای قلابی شکل و برخی خارهای راست ، ١٢ تا ٢٥ شیار کم و بیش مشخص ، ردیفهایی از توبرکولهای برجسته و گلهای رنگارنگ به خوبی شناخته شده است . گلهای آنها خیلی کوتاه ، قیفی شکل ، در رنگهای زرد ، سرخ و ارغوانی که از اواخر بهار تا میانه تابستان پدیدار می شوند . جنس پارودیا به سبب داشتن تیغهای ریز و یکدست به ویژه درخشندگی رنگ زرد تیغها ، همواره نگرش بسیاری از گردآورندگان و دوستداران کاکتوسها را به سوی خود میکشاند . ١٠ تا ٤٠ خار شعاعی و ١ تا ١٠ خار کانونی (مرکزی) که بلندتر از خارهای شعاعی هستند . خارها در طیف رنگی سفید ، زرد تا قرمز قهوه ای خودنمایی مینمایند . میوه آنها کروی و اندکی کشیده به رنگ کرم و قهوه ای روشن که دارای خارهای ریز و ظریفی هستند که هنگام رسیدن کاملاً خشک میشوند . برخی گونه های پارودیا شباهت زیادی به نوتوکاکتوسهای خار سفید مانند اسکوپوا داشته ولی در زمان گلدهی به سادگی از شکوفه گلهایشان باز شناخته میشوند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل٥ درجه سانتیگراد
کوددهیکود شیمیایی را فقط برای پایه های بزرگ و چند ساله مورد استفاده قرار داده و فقط نوع پتاسه و فسفاته را مورد مصرف قرار دهید.
روش تکثیرپارودیا پس از پایان زمان گلدهی در هر کپسول خود بذرهای فراوانی تولید می نمایند ، اما به سبب ریزی بیش از اندازه بذرها ، ازدیاد از طریق کشت بذر به آسانی انجام نمیگیرد . پس از رویش بذر نیز تا مدتی نگهداری آن به سختی انجام پذیر است . بیشتر تولید کنندگان کاکتوس در ایران ترجیح میدهند ، پارودیا را از راه جوانه های جانبی تکثیر نمایند ولی برای سرعت بخشیدن به رشد و ازدیاد ، بهتر است که پارودیا را روی پیوند نگهداری نمود . برای پایه پیوند نیزبهتر است ، از گونه هایی ویژه و متناسب برگزیده گردند که بهترین رشد را داشته باشند .
مراقبت و نکات باغبانیباید در پشت پنجره های آفتابگیر قرار بگیرد. در تابستان می توان قدری آن را از پنجره دور کرد. همواره خاک گلدان را خشک نگهدارید و تا جایی که می توانید به آن آب کمتری بدهید. خاک باید زهکشِ کافی داشته باشد. مقدار کمی خاک باغچه را با مقدار زیادی شن مخلوط کنید. نیاز به کود برگ ندارد.
توضیحاتوقتی خوب رشد کند به شکل مجموعه ای از ساقه های کرویِ به هم چسبیده در می آید وشکل جالبی پیدا می کند. نسبت به سرمای زمستان حساس هستند . البته برخی گونه ها تا چند درجه زیر صفر را نیز تحمل می کنند
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.