EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسکوریفانتا
کوریفانتا
Coryphantha elephantidens
Cactaceae
زهکشی شده
آفتاب کامل و گاهی سایه
نامشخص
کم
کوریفانتا

کاکتوس کوریفانتا
بومی منطقهپهنه های جنوبی کانادا و سرتاسر امریکا تا جنوب مکزیک و کالیفرنیا
مشخصات مورفولوژیشباهت بسیار نزدیکی به جنس مامیلاریا داشته و تنها ، در شکل ظاهری تفاوت جزئی با هم دارند . کاکتوس کوریفانتا هنگام رشد به شکل توده های کوچک و بزرگ و با افزایش سن ستونی به شکل درخت تا ارتفاع 5 متر و به رنگ سبز تا خاکستری مایل به سبز میگردند در حالی که مامیلاریا در ابتدا دارای ساختار کروی به بلندی 20 تا 25 سانتیمتر ، قطر شاخه ها نیز به 5/3 تا 10 سانتیمتر میرسد . بدنه آنها به رنگ سبز تا خاکستری مایل به سبز حدود 4 تا 12 شکاف دارد . آرئولها دارای خارهای کوتاه و بلند از 5/0 تا 25 سانتیمتر هستند . خارهای مرکزی درازتر و ضخیمتر از خارهای شعاعی میباشند . رنگ خارها از سفید ، زرد ، قرمز روشن و قهوه ای دگرگونی دارد . فصل گلدهی آن بهار و تابستان است و دارای گلهای زنگی شکل به قطر 2 تا 7 سانتیمتر میباشند . میوه کوریفانتا کروی ، خاردار به قطر 3 تا 10 سانتیمتر است . گونه های مختلف گلهای رنگارنگ و زیبا را در رنگهای گوناگون سرخ ، زرد طلایی ، ارغوانی و سفید به نمایش میگذارند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل3- درجه سانتی گراد
روش تکثیراین کاکتوسها به آسانی با بذر تکثیر میشوند . بذر کوریفانتاها کم و بیش درشت و نیروی رویشی فراوانی داشته و سرعت رشد بذرها نیز فراوان میباشد .
آفات و بیماریهااین کاکتوس نسبت به بیماریهایی مانند زنگ ، بسیار حساس بوده از این رو چنانچه به این بیماری دچار شدند ، بهتر است بی درنگ دور و برکنار شوند ، زیرا بیماری به سرعت فراگیر خواهد شد . برای جلوگیری از بیماری ، هوادهی بسیار ضروری میباشد .
مراقبت و نکات باغبانیهرگز بذر آنها را نباید با دست یا انبرک بیرون کشید . هنگامی که کپسولها سر از تنه کاکتوس بیرون آوردند پس از زمان کوتاهی بذرها نیز همزمان رسیده شده و برای کشت آماده میباشند . همانند اکثر کاکتوسها ، به آبیاری مناسب در طول فصول بهار تا پائیز نیازمندند و زمستان خنک و خشک را ترجیح میدهند و جایگاه آفتابی و کمی سایه میپسندند و به دمای نزدیک صفر نیز پایداری نشان میدهند .
توضیحاتزمان بیرون آمدن ، کپسولهای دارای بذر از درون آرئولها ، بسیار دراز بوده و گاهی تا چند سال نیز به درازا میکشد .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.