EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه کاکتوسنئوپرتریا
نئوپرتریا
Neoporteria
Cactaceae
معدنی سبک وقابل نفوذ
آفتاب کامل و گاهی سایه
نامشخص
متوسط
نئوپرتریا

کاکتوس نئوپرتریا
بومی منطقهپهنه های شمالی و مرکزی کشور شیلی
مشخصات مورفولوژیبدنه این کاکتوس به رنگ خاکستری مایل به سبز و سبز تیره به شکل گرد و کروی که با افزایش سن طویل و استوانه ای میگردد . قطر آن به ١٠ سانتیمتر و درازای آن از ٧.٥ سانتیمتر تا ١.٥ متر متغیر است . آرئولهای سفید و گلابی شکل به درازای ١.٥ سانتیمتر که دارای خارهای ضخیم در رنگهای سفید ، زرد طلایی ، قهوه ای و سیاه می باشند . هر آرئول حدود ١٠ تا ١٥ خار شعاعی و ٦ خار مرکزی به درازای ٣.٥ سانتیمتر دارد . خارهای مرکزی بلندتر و تیره تر از خارهای شعاعی و در قسمت انتهایی برگشته هستند (البته این حالات در گونه های مختلف متغیر است) و آنچه بیشتر نئوپورتریاها را از یکدیگر متمایز می کند ، حالت مستقیم یا پیچیدگی و رنگ خارها می باشد . گلهایشان کوچک ، صورتی و سرخ رنگ ، گردویی ، انتهایی و نیمه باز می باشند ، نوک گلبرگها به سوی بیرون برگشته و بخش درونی جام گل ، روشنتر از دیگر بخشها می باشد ، درازای گلها به ٥ سانتیمتر میرسد و نسبت به کاکتوسهای دیگر دوام بیشتر بر روی گیاه دارد . گلها در اوایل بهار و دوباره در پاییز شکوفا می شوند (N.cephalophora) و (N.subgibbosa). میوه آنها کوچک ، در بیشتر گونه ها به رنگ زرد که هنگام رسیدن سرخ رنگ می شوند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل٥ تا ٦ درجه سانتیگراد
روش تکثیرنئوپوتریاها از راه بذر به آسانی تکثیر می شوند اما دیر رشدند و رشد اندکی دارند . همچنین ازدیاد آنها از راه قلمه و پیوند نیز انجام می گیرد . نئوپورتریاها را برای نگهداری بهتر است با روش پیوند ، روی پایه قوی نگهداری کرد (هرگاه نئوپورتریا روی برزی کاکتوس پیوند زده شوند ، رشد آنها شتاب بیشتری خواهد داشت ولیکن پس از گذشت زمانی دارای پایه ای قوی میگردند)
مراقبت و نکات باغبانیآبیاری مناسب از فصل بهار تا پاییز را نیازمندند و همانند سایر کاکتوسها زمستان خشک را می پسندند . نئوپورتریا، آفتاب دوست و گرماپسند هستند .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.