EN
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 3بنر 4بنر بالا 5بنر بالا 6بنر بالا 7بنر بالا 8
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

بانک اطاعات گل و گیاه گلهای شاخه بریدهگل شیپوری
گل شیپوری
Zantedeschia aethiopica
Araceae
مخلوط خاک
آفتاب کامل تا کمی سایه
12°c
خاک مرطوب
گل شیپوری

گل شیپوری ( Arumlily- Calla)
بومی منطقهآفریقای شرقی و جنوبی
مشخصات مورفولوژیارتفاع گیاه 100 – 60 سانتیمتر میباشد – برگهای آن سبز تیره و کمانی شکل هستند. قسمت سفید و شیپوری شکل آن که گل نامیده می شود، بخشی از اندام این گیاه است که تغییر شکل داده و به قسمتی از یک شیپور سفیدرنگ شباهت پیدا کرده است. در اصطلاح گیاه شناسی این قسمتها که در واقع نوعی برگ هستند، اسپات نامیده می شوند. اما از نظر علمی اسپات گل نیست بلکه گلها مجموعه زردرنگ و کوچکی هستند که به دور یک محور جمع گشته و در داخل این اسپاتها قرار دارند . در هر حال هر جا از گلهای شیپوری صحبت میشود منظور همان اسپاتهای سفید می باشد که زیبایی خاصی به این گیاه می بخشد. ساقه های بلند آن که گل را در نوک خود قرار داده گلها را زیباتر جلوه می دهند. گلها نر ماده ، دارای پوشش یا فاقد آن تک‌جنس و بی‌پوشش و یا نازا هستند. میوه به صورت سته و گیاه دارای دستگاه ترشح کننده اسانس و یا لوله‌های شیرابه‌دار است . طول ساقه های گل حدوداً شصت تا هشتاد سانتی متر است و طول برگها به یک متر می رسد .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
گروه گیاهیگیاهان گلدار
دمای حداقل10 درجه سانتیگراد
کوددهیاز اواسط تابستان تا اوائل زمستان باید به وسیله کود شیمیایی آن را تقویت کنید. هر هفته چهار گرم کود شیمیایی را در آب حل نموده و پای گلدان بریزید .
روش تکثیرپس از سپري كردن يك دوره استراحت در ماههاي خرداد و تير گل شيپوري را مي توان از طريق گياهچه هاي كوچكي كه بوجود مياورد تكثير نمود .برای تکثیر باید ریزومها را از خاک خارج کرده به چند قطعه تقسیم نمود و در گلدانهای متعدد کاشت .
آفات و بیماریهاحساس به شته ها و قارچهای مختلف
مراقبت و نکات باغبانیمخلوط خاک شامل : 2 قسمت خزه تورب + 2 قسمت لوم + 1 قسمت شن ، ماسه و پرلیت . نور باید کافی باشد در محیط کم نور ساقه گل بسیار دراز گشته و خم می شود و این حالت بدی برای شیپوری به حساب می آید، زیرا سبب می گردد تا شیپوری زیبایی خود را از دست بدهد . به طور کلی به آب زیاد احتیاج دارد. آبیاری باید به طور مرتب انجام گیرد و همواره خاک را کمی مرطوب نگه داشت .
توضیحاتاین گیاه معمولاً به منظور فروش گل بریده، توسط مراکز پرورش گل و گیاه پرورش داده می شود . طول عمر شاخه بریده : ۴ تا ۱۰ روز .
 
پایین راست 1پایین راست 2
پایین چپ 3پایین چپ 2


© کپی رایت 1391 ، کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه VIP گل میباشد.
هرگونه استـفاده از مطالب و عکسها تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.